V Prešovskom kraji digitalizujú 8124 kultúrnych pamiatok

18.06.2014 Prešov

Prešovský samosprávny kraj začal tento týždeň digitalizovať zbierkové predmety v rámci projektu Najvýznamnejšie historické a umelecké pamiatky v zbierkach PSK. Spolu bude zdigitalizovaných 8 124 objektov zo zbierok kultúrnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti vyššieho územného celku.

Do digitálnej podoby sa nasnímajú napríklad barokové oltáre z hradnej kaplnky na hrade Ľubovňa, ikony z dreveného matisovského kostolíka v ľubovnianskom skanzene, či štyri originálne portréty spišských starostov Ľubomírskych. Krajské múzeum v Prešove vybralo na digitalizáciu exponáty hasičskej techniky, Vihorlatské múzeum zase zbierku 300 keltsko‑dáckych mincí, kovový trezor zo 17. storočia, či ikonostas z Novej Sedlice. Šarišské múzeum zdokumentuje Malú kalváriu majstra Pavla z Levoče, gotické sochy a gotické tabuľové maľby – všetko z expozície Ikony a Slobodné kráľovské mesto, Múzeum moderného umenia A. Warhola sa zameria predovšetkým na predpopartové obdobie Andyho Warhola portfóliom In the Bottom of My Garden a ďalšie známe portfóliá, medzi ktorými nebude chýbať napríklad Hans Christian Andersen.

Digitalizácia umožní zachovanie artefaktov pre budúce generácie a zároveň sprístupnenie pre širokú verejnosť. Veľká časť artefaktov sa bude digitalizovať v priestoroch Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou. Predmety náročné na prevoz sa budú digitalizovať priamo v inštitúciách či exteriéroch, kde sú umiestnené. Medzi artefaktmi sú perly vo veľkosti od troch milimetrov, najväčším objektom na zdokumentovanie je pravdepodobne kostolík v Humennom.

Digitalizácia historických predmetov v zbierkovom fonde siedmich múzeí bude stáť takmer 1,5 milióna eur. Prešovská krajská samospráva získala peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a bude sa na ňom finančne spolupodieľať piatimi percentami oprávnených nákladov. Do projektu je zapojených sedem inštitúcií v pôsobnosti PSK - Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni, Šarišské múzeum v Bardejove, Podtatranské múzeum v Poprade, Krajské múzeum v Prešove, Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou, Vihorlatské múzeum v Humennom a Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Pamiatky by mali byť zdigitalizované do marca 2015. Za toto obdobie sa zdigitalizuje 8 124 objektov. Z celkového počtu digitalizovaných artefaktov bude 30 percent (približne 2 500 kusov) do roku 2015 zverejnených na webových stránkach Slovenského národného múzea, na stránkach zaineresovaných múzeí i webstránke PSK. Proces digitalizácie sa bude robiť v štyroch technológiách ‑ formou digitálnej fotografie, 3D skenovania, objektovej panorámy a fotogrametriou. Na projekte pracuje v súčasnosti približne 17 ľudí a po zdokumentovaní by mala byť celková veľkosť materiálu približne 100 terabajtov.

V Prešovskom kraji nejde o prvú digitalizáciu pamiatok v zbierkovom fonde múzeí. Do pilotného projektu digitalizácie bolo v Prešovskom kraji zahrnuté aj Múzeum v Kežmarku. Znamená to, že objekty z expozícií tohto múzea sa už digitalizujú nezávisle od projektu krajskej samosprávy.

***

Prešov 20. júna 2014

Veronika Fitzeková

hovorkyňa PSK

 

Vyberte región